۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين
علوم پزشکی دانشگاه آزاد
از سوي دكتر طهرانچي بخشنامه آگاه‌سازي و پيشگيري از شيوع ويروس كرونا در محيط‌هاي آموزشي و اداري دانشگاه آزاد اسلامي ابلاغ شد
از سوي دكتر طهرانچي بخشنامه آگاه‌سازي و پيشگيري از شيوع ويروس كرونا در محيط‌هاي آموزشي و اداري دانشگاه آزاد اسلامي ابلاغ شد
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي بخشنامه آگاه‌سازي و پيشگيري از شيوع ويروس كرونا در محيط‌هاي آموزشي و اداري دانشگاه آزاد اسلامي را ابلاغ كرد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي بخشنامه «آگاه‌سازي و پيشگيري از شيوع ويروس كرونا در محيط‌هاي آموزشي و اداري دانشگاه آزاد اسلامي» را به معاونان، روساي مراكز، مديران‌كل سازمان مركزي و روساي استان‌ها، واحدها و مراكز آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي ابلاغ كرد.

دكتر طهرانچي در اين بخشنامه تأكيد كرده است؛ پيرو انتشار گزارش‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي درخصوص شيوع ويروس كرونا در كشور، شوراي سلامت دانشگاه آزاد اسلامي و كميته بهداشتي پيشگيري و مقابله با شيوع ويروس كرونا با هدف آگاه‌سازي و پيشگيري از شيوع اين ويروس، در سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي تشكيل و تصميمات لازم اتخاذ شد.

براساس بندهاي اين بخشنامه، لازم است «ستاد آگاه‌سازي، كنترل و پيشگيري از شيوع ويروس كرونا» در هر استان با مسئوليت معاون علوم پزشكي استان، در دانشگاه آزاد اسلامي هر استان با همكاري دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تشكيل شود.

همچنين واحدهاي دانشگاهي موظفند نسبت به رصد و بررسي روزانه، نظارت و ضدعفوني دائمي فضاهاي عمومي از جمله آبدارخانه‌ها، آشپزخانه‌ها، سلف‌سرويس و مراكز غذاخوري و ساير اماكن مربوطه، با نظارت ستاد استاني و هماهنگي كميته مركزي بهداشتي پيشگيري و مقابله با شيوع ويروس كرونا، اقدامات لازم را انجام دهند.

در اين بخشنامه تأكيد شده؛ رؤساي واحدهاي دانشگاهي با همكاري معاونان توسعه مديريت و منابع موظف هستند وسايل و تجهيزات پيشگيري مورد نياز را خريداري، تهيه و توزيع كنند. همچنين روسا و مديران واحدهاي دانشگاهي حفظ آرامش و پرهيز از ايجاد و گسترش تنش‌هاي رواني و استمرار برنامه‌هاي آموزشي بر اساس برنامه‌هاي پيش‌بيني شده را در دستوركار قرار دهند.

براساس اين بخشنامه؛ واحدها و مراكز دانشگاهي بايد از برگزاري كلاس‌هاي عملي از جمله واحد عملي تربيت‌بدني (درس عمومي) كه نيازمند تماس دانشجويان با ابزار، تجهيزات و امكاناتي است كه ضدعفوني كردن آنها ميسر نيست، خودداري كنند. مسئولان خوابگاه‌ها موظفند با تكريم و رعايت شأن دانشجو به طور جد و مستمر از طريق كنترل افراد داراي علائم، بر اين موضوع نظارت كنند. پذيرش مهمان در هر قالبي در خوابگاه‌هاي دانشجويي نيز بايد تا اطلاع ثانوي ممنوع شود.

دكتر طهرانچي در اين بخشنامه تأكيد كرده است: واحدها و مراكز دانشگاهي ترتيبي اتخاذ كنند تا نسبت به ضدعفوني فضاهاي عمومي، خصوصاً خوابگاه‌ها به صورت مستمر اقدام لازم صورت گيرد و چنانچه مورد تأييدشده‌اي از آلودگي به ويروس كرونا در خوابگاه مشاهده شد، ضروري است اقدامات فني لازم با نظر و هماهنگي معاون علوم پزشكي استان، گروه پزشكي دانشگاه علوم پزشكي و مراكز بهداشتي درماني انجام شود.

لازم است از دوره اختصاصي آموزش همگاني ويروس كرونا و آگاهي از آخرين اطلاعات و توصيه‌هاي بهداشتي كه در سايت معاونت علوم پزشكي آزاد اسلامي به آدرس http://pezeshki.iau.ir آمده، استفاده شود.

براساس بندهاي اين بخشنامه؛ برگزاري همايش‌ها، كنفرانس‌ها و سمينارهايي كه موجبات تردد و آمدوشد افراد را از مكان هاي ديگر فراهم مي سازد، به تعويق افتد. همچنين از برگزاري اردوهاي دانشجويي، جشنواره‌هاي ورزشي، مسابقات درون و بين دانشگاهي كه به تشخيص دانشگاه مي‌تواند باعث ابتلا به بيماري شود، تا اطلاع ثانوي خودداري و اماكن عمومي ورزشي مانند استخر تعطيل شود.

واحدها و مراكز دانشگاهي موظفند كنترل سلامت نيروهاي خدماتي شاغل در آبدارخانه‌ها، غذاخوري‌ها و ساير اماكن حساس را به صورت مستمر انجام دهند و برنامه‌ريزي براي عدم ثبت انگشت جهت ورود و خروج كاركنان و همچنين دانشجويان براي رستوران‌ها و ورود به خوابگاه‌ها، تا اطلاع ثانوي صورت پذيرد.

در اين بخشنامه به موارد ديگري ازجمله كنترل بهداشتي مسافرت‌هاي دانشجويان به شهرهاي آلوده به ويژه پس از بازگشت آنان و همراهي با دانشجويان غيرايراني در صورت تمايل براي بازگشت به كشورشان، اشاره شده است.

براساس اين بخشنامه؛ به منظور حفظ آرامش رواني جامعه و استمرار فعاليت‌ها و ماموريت‌هاي محوله، واحدهاي دانشگاهي و مراكز سما ترتيبي اتخاذ كنند تا با هماهنگي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و در صورت امكان تشكل‌هاي بسيج، آموزش‌هاي لازم را درخصوص اقدامات پيشگيرانه براي اعضاي هيات علمي، دانشجويان، دانش‌آموزان و كاركنان فراهم كنند تا جامعه علمي بتواند در اين برهه حساس به عنوان «سفيران سلامت و بهداشت» همچون هميشه نقش پيشتازي خود را در كمك به سلامت جامعه ايفا كنند.

دكتر طهرانچي در اين بخشنامه تأكيد كرده بايد ترتيبي اتخاذ شود تا در اولين فرصت، رئوس مهم اقدامات پيشگيرانه اعلام‌شده از سوي وزارت بهداشت، در بنرهاي مناسب آماده و با نصب آن در اماكن مختلف، در معرض ديد عموم دانشجويان قرار گيرد.

همچنين به منظور تحقق موارد مطرح شده در اين بخشنامه، جلب همكاري عموم دانشجويان به ويژه شوراي صنفي و ديگر تشكل‌ها و نهادهاي دانشجويي مورد تأكيد قرار گرفته است.

در اين بخشنامه آمده است؛ تعطيلي واحدها، تابع اعلام استانداري‌ها و وزارت بهداشت خواهد بود و تقويم دانشگاهي با توجه به ميزان تعطيلي دانشگاه، اصلاح خواهد شد و متعاقباً اصلاح آن اعلام خواهد شد. در واحدهاي تعطيل‌شده نيز ادارات اين واحدها در مواردي كه داراي ارباب رجوع عمومي و ضروري هستند با حداقل كاركنان آقاي آن واحد داير خواهد بود.

مراكز درماني دانشگاه كماكان به فعاليت‌هاي قبلي و براساس پروتكل‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش علوم‌پزشكي و دستورالعمل‌هاي معاونت علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي ادامه دهند. مركز فناوري و اطلاع‌رساني دانشگاه از طريق سامانه‌هاي مجازي و پيامكي نسبت به نشر و گسترش محتواي دريافتي از معاونت علوم پزشكي دانشگاه جهت آگاهي‌بخشي و پيشگيري از شيوع ويروس كرونا اقدامات لازم را انجام دهد.

به پيوست اين بخشنامه، دستورالعمل‌هاي بهداشتي مقابله با ويروس كرونا در محيط هاي آموزشي و اداري به تفصيل در اختيار واحدها و مراكز دانشگاهي قرار گرفته كه شامل مواردي ازجمله توصيه براي اماكن عمومي، دستورالعمل گندزدايي سرويس‌هاي حمل و نقل و... است.

 
براي دريافت بخشنامه و دستور العمل مذكور به بخش برداشت فايل، قسمت  مطالب مربوط به كرونا ويروس سايت معاونت علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي به آدرس https://pezeshki.iau.ir مراجعه فرماييد.
تاریخ:
1398/12/07
تعداد بازدید:
30
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal