۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين
علوم پزشکی دانشگاه آزاد
معرفي و تاريخچه

معرفي و تاريخچه:

باتوجه به پيشرفت‌هاي روزافزون علوم پزشكي و ارتقاء كمي و كيفي پژوهش‌هاي علوم پزشكي، تاكيد بر رعايت موازين شرعي، حقوقي و اخلاقي در پژوهش‌ها، اجراي طرح‌هاي تحقيقاتي مختلف از جمله پژوهش بر روي انسان‌ها و جمع آوري و نگهداري اطلاعات، باعث افزايش نگراني از سوء استفاده و زيان رسانيدن به انسان‌ها و عدم رعايت موازين اخلاقي در طراحي و اجراي طرح‌ها و بهره‌گيري نامشروع از اين اطلاعات گشته است. لذا به منظور پيشگيري از سوء استفاده‌هاي احتمالي در بيانيه هاي 1947 نورنبرگ و 1975 هلسينكي و 1978 بلمونت اصول، ‌قواعد و موازيني در اين زمينه وضع و به كشورها توصيه گرديد كه اين كدهاي اخلاقي را درپژوهش‌هاي علوم زيستي به مورد اجرا گذارند. اين موضوع در هجدهمين گردهمايي EM/ACHR سازمان جهاني بهداشت در سال 1995 (در رياض عربستان) نيز مطرح و مقرر گرديد كه كميته‌هاي ملي اخلاق در پژوهش‌هاي علوم زيستي در تمامي كشورهاي منطقه، آيين نامه‌ي كشوري اخلاق در پژوهش‌هاي علوم پزشكي را كميته­هاي اخلاق در پژوهش­هاي زيست پزشكي  با هدف نظارت اخلاقي بر پژوهش­هاي زيست پزشكي، تشكيل شده و برابر مفاد اسناد بين المللي و تطبيق آنها با فرهنگ و حقوق ملي، به شركت كنندگان، پژوهشگران، حاميان مالي،كارفرمايان، نهادها و سازمان­هاي دخيل در امور سلامت، مشاوره اخلاقي ارائه مي دهد. همچنين طرح نامه­هاي ارائه شده را با الزامات شناخته و پذيرفته شده اخلاقي، ملي و بين المللي تطبيق مي دهد و در صورت عدم مغايرت با الزامات اخلاقي، جهت انجام پژوهش"مصوبه اخلاقي" صادر نموده، در طول انجام تحقيق بر اجراي طرح­هاي پژوهشي نظارت مي­كند. اصل آثار و نتايج پژوهش­هاي زيست پزشكي كه طرح نامه آنها مصوب كميته اخلاق در پژوهش­هاي زيست پزشكي نباشد، صرف نظر از عواقب و ضمانت­هاي اداري و حقوقي، فاقد اعتبار و غير قابل استناد و انتشار خواهد بود.

در كشور ما نيز وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي  با الهام از آموزه­ها و فرهنگ اسلامي و ملي و همچنين همراهي با استانداردهاي بين المللي، اقدام به تدوين دستورالعمل تشكيل، سطح بندي و شرح وظايف كميته هاي اخلاق در پژوهش­هاي زيست پزشكي در سه سطح ملي، دانشگاهي و سازماني نموده در سال 1392 به كليه دانشگاه­ها، مراكز و موسسات دخيل در امور سلامت ابلاغ نمود.

معاونت علوم پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي نيز به عنوان متولي ارائه خدمات آموزشي و درماني پزشكي در دانشگاه آزاد اسلامي مسئوليت تشكيل، نظارت و اجراي قوانين اخلاقي در پژوهش­هاي زيست پزشكي را بر عهده گرفته و در تاريخ 8/6/94 موفق به كسب اعتبارنامه با صلاحيت كميته­ي اخلاق در پژوهش دانشگاهي با كد اختصاصي IR.IAU.REC از كميته ملي اخلاق در پژوهش­هاي زيست پزشكي وزارت بهداشت درمان و آموزش علوم پزشكي گرديد.

در اين خصوص دبيرخانه كميته­ي اخلاقِ دانشگاهي جهت برنامه­ريزي و رسيدگي به امور كميته اخلاق دانشگاهي، نظارت و ارزيابي كميته­هاي اخلاق سازماني واحدهاي تابعه دانشگاه آزاد اسلامي در دفتر توسعه پژوهش و فناوري علوم پزشكي تشكيل گرديد.

تصويب و به مورد اجرا گذارند.

 

 

تاریخ به روز رسانی:
1397/07/07
تعداد بازدید:
1262
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
تمام حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان مركزي دانشگاه آزاد مي باشد
Powered by DorsaPortal